poniedziałek, 12 marca 2012

Pasta miso.


Beczki z miso w japońskim sklepie.
Dostawa Sushi Piaseczno.


Dzięki wysokiej zawartości białka oraz bogactwu witamin i substancji mineralnych, pasta miso odgrywa najważniejszą rolę żywieniową w Japonii. Miso jest bardzo rozpowszechniona zarówno w tradycyjnej kuchni japońskiej, jak i w nowoczesnym żywieniu. Każdego dnia przeciętny japończyk zjada kilka łyżek tej pasty w różnych formach. Rozpuszczona używana jest jako sos do sałatek, gęsta do piklowania warzyw, posypuje się nią również grillowane potrawy. Najczęściej jednak przybiera formę zupy miso, która jest dodatkiem do każdego posiłku w ciągu dnia – śniadania, obiadu i kolacji.


W takich beczkach miso fermentuje.
Przy tradycyjnej produkcji pasty miso miesza się ze sobą rozgniecioną gotowaną soję z gotowanym zbożem (ryżem lub jęczmieniem), dodaje się soli i odpowiednią ilość bakterii Koji. Ten sam szczep bakterii wykorzystuje się m.in. do tradycyjnej produkcji sake. Są to bakterie cenione w Japonii tak bardzo, jak u nas bakterie jogurtowe itp. (np. acidophilus). Wykazują one bardzo korzystne właściwości dla ludzkiego organizmu - m.in. zwiększają odporność i zwalczają bakterie szkodliwe dla organizmu człowieka.
Następnie mieszanina ta leżakuje, fermentując przez przynajmniej pół roku do nawet 3 lat. W produkcji przemysłowej podwyższa się nieco ciśnienie, by czas dojrzewania miso skrócić do 3 miesięcy.


 Pasta miso może mieć różną strukturę, od gładkiej do grudkowatej.  W zależności od składu, proporcji składników i szczegółów technologii, może mieć kolor od ciemnobrązowego, poprzez jasnobrązowy, aż po prawie biały. Miso jest przeważnie słona, lecz smak i aromat zależą od wielu czynników i składników użytych w czasie procesu fermentacji. Istnieje szeroka gama odmian miso – słone, słodkawe, ziemiste, owocowe i pikantne. Przeważnie im pasta miso jest jaśniejsza tym jej smak jest słodszy i mniej słony.



 



  Podział past miso ze względu na kolor:
  • Shiromiso (白みそ) tzw. "miso białe" to ogólne określenie dla złocisto-żółtej do średnio brązowej miso. Jest łagodniejsza niż inne rodzaje miso, z lekką słodyczą. Najczęściej jest używana do zupy miso i różnych marynat. Krótki czas dojrzewania.
  • Akamiso (赤 みそ) tzw. "miso czerwone" to ogólne określenie dla miso, która ma ciemno czerwonawo-brązowy kolor. Jest zazwyczaj bardziej słona i intensywniejsza w smaku niż shiromiso.
    Długi czas dojrzewania. 
  • Awasemiso (合わせ 味噌) tzw. "miso mieszane", która łączy dwa lub więcej różnych rodzajów miso. 




 Dostawa Sushi Piaseczno.

2 komentarze:

  1. Koji niewiele maja wspólnego z bakteriami. to ryz zaszczepioną kropidlakiem aspergillus oryzae. Różne bakterie w miso pojawiają się później w czasie fermentacji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Japonia to piękny kraj, ale najbardziej kocham ją za przepyszne sushi.
    https://www.sushitoday.pl/

    OdpowiedzUsuń